hrzh-CNenfrdeitrues

2.HNL 2020/21

Najbolja izvedba žuto-plavih u domaćoj produkciji sa širokom lepezom sjajnih akcija i šest golova u protivničkoj mreži.

Vidno raspoloženi Marko Dabro, prvi strijelac lige, ispratio je Međimurce s čak pet pogodaka te sa 26 golova na svom kontu opasno prijeti srušiti rekord star 14 godina. U sezoni 2006/2007. 2.HNL napadač sesvetske Croatie, Zdravko Popović, mrežu je zatresao 30 puta, a uz tri kola do kraja sezone računica je jasna.

Iako trener Tomislav Steinbruckner nije mogao računati na čak 5 igrača (Periša, Roman Mory, Vrdoljak, Bajić, Majtanić), što zbog ozljeda, što kartona, žuto-plavi još jednom su pokazali karakter, a do izražaja je još jednom došla i kvalitativna širina BSK-ovog rostera pa se izostanak potonjih nije osjetio niti u jednom trenutku utakmice za pamćenje.

Derbi na koji su žuto-plavi stigli desetkovani izostancima četvorice standardnih prvotimaca (Dalić, Mišić, Muženjak, Mihaljević L.) završio je podijelom bodova i bez golova.

BSK-ovo konkretnije izdanje u prvom dijelu nije urodilo plodom nakon što su žuto-plavi stvorili nekoliko izglednih situacija za postizanje pogotka. U drugom dijelu vidjeli smo  izjednačeniji odnos snaga sa po dvije grede na obje strane, ali bez izrazitih prilika na poprilično lošem kustošijskom travnjaku.

U 67. minuti domaćin ostaje s igračem manje nakon što je Barada neopreznim startom, na danas raspoloženim Ragužom, zaradio drugi žuti karton. BSK je pokušao iskoristiti brojčanu nadmoć, ali nije uspjeo ozbiljnije ugroziti domaćeg vratara Šuškovića.

Put Dugopolja krenuli smo bez Bojana Gvozdenovića koji igra u sjajnoj formi i u posljednje vrijeme neizostavni je član udarne postave. Kod rezultata 0-0 ostajemo bez još dva bitna kotača u igri žuto-plavih. Patrik Periša zbog ozljede igru je morao napustiti već u prvom dijelu sureta, a potom zbog istih problema i Vedran Dalić u 62. minuti. Najbolju šansu BSK je imao preko bjelobrdskog Nigerijca Nansela Selbola, koji se početkom drugog poluvremena našao u stopostotnoj prilici, ali odlično reagira gostujući vratar Silić. Kazna stiže u 72. minuti kada je s bijele točke siguran Šego koji donosi Dugupoljčanima minimalnu prednost. Već u prvom napadu nakon vodstva gostiju Ilić je propustio vratiti stvari na početak, ali Silić ponovo sprječava pogodak. Kontrom u 82. minuti Dugopolje udvostručuje prednost i odlazi na nedostižnih i konačnih, 2-0. Zaslužena pobjeda domaćina i poraz koji prema prikazanom nismo zavrijedili su iza nas. Fokus je na Međimurju koji već u srijedu gostuje u Bijelom Brdu u sklopu 31.kola 2.HNL.

Borba za opstankom u 2.HNL po svojoj zanimljivosti nimalo ne zaostaje od one koja se vodi za prvaka. Junak u potrazi za prijeko potrebnim bodovima spasa junački je istrčao na bjelobrdski travnjak. Visokim presingom od starta utakmice Sinjani su stvarali dosta problema žuto-plavima, ali ostavljali i dosta prostora iza svojih leđa no unatoč tome nije viđeno mnogo prilika u prvom dijelu.

Gosti su nas umalo šokirali već u 3. minuti, ali Josip Ezgeta, koji je upisao svoje prve minute u 2.HNL nakon što se lakše ozljedio Ilija Đilas, sjajnom intervencijom sprječava rano vodstvo gostiju iz Sinja. BSK je više prijetio u prvom poluvremenu, a najbliže pogotku bili smo nakon slobodnjaka Marka Dabre, ali nule na semaforu miruju zahvaljujući odličnoj obrani gostujućeg vratara Runje koji skreće loptu u korner.

U drugom dijelu  dominacija BSK-a. Ponajbolji pojedinac na utakmici,Nansel Selbol, prvo je izborio kazneni udarac koji u vodstvo žuto-plavih pretvara Dabro, a zatim i sjajno asistirao za Romana Morya i Josipa Čikvara koji propuštaju priliku odvesti utakmicu u mirnije vode. Potom na snagu stupa nepisano pravilo pa promašaje žuto-plavih naplućuje Vuleta u 78. minuti kada pogađa za izjednačenje.

Ipak, pritisak BSK-a urodio je plodom nakon sjajne akcije u 86. minuti. Aleksić nakon duplog pasa sa Dabrom ubacuje loptu iza gostujuće obrane, a Stipe Vrdoljak poentira za zasluženo slavlje i povratak na vrh ljestvice.

Žuto-plavi odigrali su najbolju utakmicu u dosadašnjem tijeku prvenstva i deklasirali favoriziranog protivnika nanijevši mu prvi poraz u sezoni na domaćem terenu. BSK je prijetio iz svih pravaca, a kontinuirani napadi nastavljeni su i nakon vodstva od dva razlike. Nagrada za hrabru i ofenzivno orijentiranu igru stigla je u samoj završnici susreta, a dosuđeni kazneni udarac u hat-trick je promovirao Marko Dabro, nemilosrdni i prvi egzekutor lige.

Dvoboj dvije najbolje momčadi lige imao je sve odlike prave natjecateljske utakmice, a epitet derbija opravdale su obje momčadi.

BSK u jedinstvenoj prilici, zasjesti na sam vrh prvenstvene ljestvice i tako ostvariti najbolji plasman u klupskoj povijesti. Iako korektna, utakmica s puno naboja i velikim ulogom. Dragovoljac eventualnom pobjedom sigurno bi osigurao promociju u najviši rang natjecanja dok bi poraz žuto-plavih bio veliki korak unazad od toliko željenog cilja.

Čvrsti blokovi u zadnjim trećinama nisu omogučavali stvaranje nekih opasnijih pretnji za protivničke vratare pa je stvar u svoje ruke uzeo Bojan Gvozdenović. Ono što se dogodilo u 22. minuti meča još dugo će se prepričavati. Nisu Sigećani očekivali toliku odvažnost polivalentnog BSK-ovog nogometnog virtuoza koji se gotovo s centra sjurio prema protivničkom golu ostavivši iza sebe kompletnu obranu Hrvatskog dragovoljca i na kraju efektno poentirao za povijesno slavlje žuto-plavih.
Dodatni štih derbiju dalo je i prisustvo kamera HNTV-a pa su utakmicu uživo mogli pratiti gledatelji širom regije. Ostaje žal za praznim tribinama jer nogomet bez navijača je sve manje i manje od onoga što bi trebao biti.

Desetkovan, ali ne bez ambicija i motiva, BSK je stigao na noge izuzetno kvalitetnom riječkom domaćinu. Dalić i Dabro odrađivali su kartone dok je Čikvar još uvijek u fazi oporavka nakon ozljede zadobivene na zagrijavanju uoči meča s Dubravom.

Utakmica prava natjecateljska sa puno trke i duel igre, ali bez nekih izrazitih prilika, tek po jedna na svakoj strani. Bura koja je na momente bila i prilično jaka ograničivala je izvedbu, ali bila i saveznik, domaćinu u prvom, a žuto-plavima u drugom poluvremenu, no nijedni ni drugi nisu to uspjeli materijalizirati.

Na kraju realan ishod i podjela bodova na Krimeji.

Nisu dobro žuto-plavi ušli u dvoboj sa Zagrepčanima. Uvodnih pola sata prvog dijela Dubravaši su imali više mirnoće i veći posjed lopte, ali na našu sreću nisu to uspjeli materijalizirati kroz nekoliko situacija pred Đilasovim golom.

BSK se budi u posljednjih 15 minuta prvog poluvremena i kao da se na terenu pojavila neka druga momčad. Protok lopte je bio brži, žuto-plavi su postali energičniji i agresivniji, a nagrada za bolju igru stiže u 36. minuti kada svoj treći pogodak u sezoni postiže Gvozdenović iz odlične akcije u tri poteza. Lijepa zahvala treneru Steinbruckneru koji mu je ukazao povjerenje nakon što se na zagrijavanju ozlijedio Čikvar.

U drugom dijelu BSK je stvorio nekoliko dobrih prilika za mirniju rezultatsku završnicu, ali mreže su mirovale sve do sudačke nadoknade kada I.Mihaljević potvrđuje još jednu pobjedu BSK-a.

Ovom pobjedom BSK se približio na samo dva boda zaostatka za vodećim Hrvatskim dragovoljcem koji ima i utakmicu manje.

BSK i Opatija odigrali su svoju posljednju utakmicu u jesenjem dijelu sezone. Konačan ishod s obzirom na odraz snaga na terenu je i najrealniji, a svakom protivniku pripalo je po poluvrijeme. Žuto-plavi u prvom su dijelu djelovali kompaktnije i konkretnije pa ostaje mali žal što tu dionicu nismo još dodatno oplodili nakon pogotka Romana Gbanea u 22. minuti. Opatijci su u nastavku konsolidirali svoje redove i s nekoliko izmjena pokušavali nametnuti svoj tempo igre što im je i uspijevalo većim dijelom drugog poluvremena. Fumićev pogodak za izjednačenje u 68. minuti donio je uzbudljivu završnicu u kojoj su oba protivnika tražila tri boda, ali mreže se do kraja ipak nisu više tresle.

BSK je vrlo dobro otvorio utakmicu i zaprijetio već u trećoj minuti nakon što je Raguž probio desni bok pa uposlio Dabru čiji udarac vratar gostiju odbija u okvir gola. Rastrčani domaćin u prvoj je trećini susreta stvarao dosta problema zadnjoj liniji gostiju, naročito po desnom boku kojim je ordinirao Josip Čikvar, ali bez izglednijih prilika za gol. Dugopolje se pak s druge strane pokazalo kao izuzetno kvalitetna ekipa koja nije slučajno jedna od glavnih pretendenata za sami vrh prvenstvene ljestvice. Žuto-plavi kao i u prethodnom meču protiv Kustošije nisu istrčali u najjačoj postavi. Izostanci Muženjaka i Romana Gbanea pokazali su se kao veliki hendikep protiv čvrstih gostiju, a ozljeda Čikvara iz 38. minute zbog koje je morao napustiti teren, dodatno je stvorila "glavobolje" prvom strategu BSK-a, Tomislavu Steinbruckneru. Gosti su svoju inicijativu u drugom dijelu naplatili u samoj završnici dvoboja. Nakon flipera u šesnaestercu BSK-a najspretniji je bio stoper Dugopolja, Igor Čerina, koji je u 84. minuti zatresao mrežu za vodstvo gostiju. Samo tri minute kasnije Dabro je prvo iznudio prekršaj, a potom izveo slobodan udarac kojim je matirao gostujućeg vratara Silića i potvrdio status prvog strijelca lige svojim 16. pogotkom u 15 utakmica.